ایمپلنت
ایمپلنت

ایمپلنت

ایمپلنت

ایمپلنت نوعی پایه تیتانیومی سازگار با سلول های بدن است.

برای پر کردن جای خالی دندان چند گزینه در اختیار دارید. یکی از بهترین گزینه ها برای پر کردن جای خالی دندانها کاشت ایمپلنت است. اما ایمپلنت دندان نیز همانند هر روش درمانی دیگری معایب و مزایای خاص خود را دارد. اگر به فکر پر کردن جای خالی دندان از دست رفته تان هستید، پیش از تصمیم گیری باید با معایب و مزایای هر روش آشنا شوید تا بهترین تصمیم را اتخاذ کنید. در اینجا با معایب و مزایای کاشت ایمپلنت دندان آشنا میشوید.

مزایا و فواید کاشت ایمپلنت 

 • پس از دندان طبیعی، بهترین گزینه برای سلامتی دندان است. ایمپلنت چون در استخوان فک کاشته میشود و با استخوان آمیخته میشود بسیار محکم و باثبات بوده و عملکرد آن همانند دندان طبیعی خودتان است.
 • دوام طولانی و گاهی مادام العمر دارد. دوام بریج که به دندانهای طبیعی متصل میشود و جای خالی دندان را پر میکند تنها 5 تا 7 سال است و با مراقبت مناسب ممکن است تا ده سال دوام داشته باشد. در حالی که دوام ایمپلنت دندان طولانی و در صورت مراقبت مناسب مادام العمر خواهد بود.
 • دندان ایمپلنت از جای خود تکان نمیخورد. افرادی که تجربه استفاده از دندان مصنوعی را دارند با لغزیدن و حرکت کردن دندان مصنوعی و خجالت و شرمندگی حاصل از آن کاملا آشنا هستند. اما در مورد ایمپلنت اصلا نیازی نیست نگران باشید. ایمپلنت کاملا محکم و ثابت در جای خود قرار دارد و بر خلاف دندان مصنوعی هرگز هنگام صحبت کردن، خندیدن یا جویدن از جای خود حرکت نمیکند و بیرون نمی افتد. ثابت بودن ایمپلنت باعث میشود دیگر به خاطر طبیعی نبودن دندانتان نگران قرار گیری در موقعیتهای اجتماعی نباشید.
 • شکل آن کاملا شبیه دندان طبیعی است و چهره و لبخند را زیباتر میکند. صورت بدون وجود دندانها آویزان و فکها در هم فرو رفته میشوند و چهره به نظر پیر و غمگین میرسد. ایمپلنت دندان به حفظ ساختار چهره و زیبایی لبخند کمک میکند. علاوه بر آن چون کاملا شبیه به دندان طبیعی خودتان است هیچ کسی متوجه نمیشود ایمپلنت کاشته اید.
 • از استخوان محافظت میکند. اگر دندانتان را بکشید یا به هر دلیل بیفتد، نباید جای آن را خالی بگذارید. باقی ماندن جای خالی دندان در فک باعث میشود به تدریج استخوان فک که زمانی ریشه دندان از دست رفته را در خود نگه میداشته است، به تدریج جذب شده و تحلیل برود. بنابراین پس از مدتی استخوان فک در آن ناحیه قدرت و استحکام و حجم خود را از دست میدهد. دندان مصنوعی و بریج هم نمیتوانند مانع تحلیل رفتن استخوان شوند. تنها گزینه ای که جلوی تحلیل رفتن و کاهش استخوان فک را میگیرد ایمپلنت دندان است. ایمپلنت از استخوان فک محافظت کرده و تولید سلولهای استخوانی جدید را تقویت میکند.
 • تکلم طبیعی خواهد بود. استفاده از دندان مصنوعی گاهی باعث چالش در تلفظ برخی کلمات و اصوات میشود اما در مورد ایمپلنت چنین نیست. ایمپلنت کاملا شبیه دندان طبیعی عمل کرده و هیچ اختلالی در تکلم ایجاد نمیکند.
 • هر غذایی بخواهید میتوانید بجوید. کسانی که از دندان مصنوعی استفاده میکنند برخی غذاها را نمیتوانند بجوند و در خوردن برخی مواد غذایی راحت نیستند. با ایمپلنت تمام غذاهایی را که با دندان خود میخوردید، میتوانید بدون هیچ نگرانی مصرف نمایید.
 • دچار پوسیدگی نمیشود. روکش دندان که روی ایمپلنت سوار میشود و جایگزین دندان میشود هرگز دچار پوسیدگی نمیشود. با این حال باید مرتبا (هر شش ماه یک بار) به دندانپزشک مراجعه کنید تا از سلامت لثه و دندانهای طبیعی دیگر خود مطمئن شوید.
 • ایمپلنت صدا نمیدهد. دندان مصنوعی هنگام جویدن غذا یا صحبت کردن به خاطر لغزیدن ممکن است صدای تلک بدهد اما در ایمپلنت چنین اتفاقی رخ نمیدهد.
 • برای کاشت ایمپلنت نیازی به تراشیدن دندانهای دیگر یا کمک گرفتن از آنها نیست. هنگامی که از بریج استفاده میکنید باید دندانهای مجاور جای خالی تراشیده شوند تا برای اتصال روکش دندان آماده شوند. بنابراین استفاده از بریج باعث از دست رفتن بخشی از ساختار طبیعی دندانهای سالم نیز میشود. از طرفی دندان مصنوعی به دندانهای مجاور تکیه میکند. اما برای اتصال ایمپلنت نیاز به چنین کاری نیست. چون ایمپلنت به دندانهای مجاور تکیه نمیکند بلکه پایه آن همانند ریشه دندان در استخوان جای دارد. بنابراین برای حفظ سلامت دندانهای مجاور ایمپلنت بهترین گزینه است.
 • نتایج درمان قابل پیش بینی تر از گزینه های دیگر است. تا کنون تحقیقات زیادی روی ایمپلنت صورت گرفته و مشخص شده نتایج کاشت ایمپلنت بلند مدت و قابل اعتمادترین روش جایگزینی دندان از دست رفته است.
ایمپلنت
ایمپلنت

میزان موفقیت ایمپلنت 

میزان موفقیت ایمپلنت دندان بسته به موقعیت آن در فک متفاوت است اما به طور کلی نرخ موفقیت آن 98 درصد تخمین زده میشود. با این حال ایمپلنت ممکن است تا آخر عمر دوام داشته باشد.

معایب و عوارض کاشت ایمپلنت 

تقریبا تمام معایب و عوارض جراحی کاشت ایمپلنت که در اینجا گفته میشود نادر است. از طرفی هر گونه آسیب یا مشکلی که ایجاد شود معمولا قابل درمان است بنابراین جای نگرانی وجود ندارد. با این حال برای آگاهی بیماران به تمام عوارض و خطراتی که هر چند در موارد نادر ممکن است روی دهد اشاره میکنیم. توجه داشته باشید پس از جراحی مرتبا وضعیت دهان خود را بررسی کنید تا در صورت بروز هر گونه مشکل زود آن را شناسایی کنید.

 • چون برای کاشت آن باید جراحی صورت بگیرد روشی تهاجمی محسوب میشود. در این جراحی نیز همانند هر جراحی دیگر احتمال بروز عفونت وجود دارد. در پایه تیتانیومی که در استخوان فک جایگذاری میشود (در صورت آلوده بودن ابزارها یا عدم مراقبت درست از زخم پس از جراحی) ممکن است عفونت اتفاق بیفتد. پس از جراحی باید به علائم هشدار دهنده عفونت توجه داشته باشید تا در صورت بروز عفونت زود متوجه آن شوید، پیش از این که سلامت بافتهای پیرامون یا استخوان فک به خطر بیفتد.
 • آسیب عصبی ممکن است اتفاق بیفتد. اگر در حین جراحی عصب صدمه ببیند ممکن است تاثیر آن موقتی و یا دائمی باشد. آسیب عصبی علائمی مانند مور مور شدن، بی حسی یا درد ایجاد میکند. عصب صدمه دیده ممکن است باعث تجربه درد در دهان، فک یا بخشهای دیگر صورت شود.
 • آسیب بافتهای دیگر نیز ممکن است در جراحی رخ دهد. ممکن است رگهای خونی، لثه، دندانهای مجاور و یا فک در حین جراحی صدمه ببینند. این صدمه ممکن است باعث درد یا زخم شود. اغلب آسیبهای جراحی را میتوان به خوبی درمان کرد.
 • مشکلات سینوس اگر چه نادر است اما ممکن است پیش بیاید. پایه تیتانیومی ایمپلنت ممکن است از لثه یا استخوان عبور کرده و به حفره سینوسی (در فک بالا) برسد. در این حالت ممکن است عملکرد سینوس تحت تاثیر قرار گرفته یا دچار عفونت شود. در این موارد پایه ایمپلنت باید دوباره در موقعیت بهتری کاشته شود.
 • شکست درمان ایمپلنت اگر چه کم اتفاق می افتد اما در صورت عدم تثبیت کامل در مرحله اولیه (پیش از در هم آمیختگی ایمپلنت با استخوان فک) ممکن است روی دهد. معمولا این اتفاق ظرف یک سال اول رخ میدهد. با این حال بیش از 90% از ایمپلنتهای دندان کاملا خوب ثابت میشوند و مشکلی برایشان ایجاد نمیشود.
 • درد پس از جراحی ممکن است داشته باشید. ایمپلنت نیز همانند هر جراحی دیگری که در آن بافت و استخوان درگیر است میتواند کمی درد ایجاد کند. معمولا در ابتدا تورم و حساسیت نیز تجربه میشود که پس از چند روز برطرف میشود. با داروی مسکن به راحتی میتوان این علائم را کنترل کرد.

این مطالب را نیز ببینید!

انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان انواع ایمپلنت دندان : ایمپلنت دندان یک پروتز مصنوعی جایگزین ریشه دندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *