بلیچینگ
بلیچینگ

بلیچینگ

بلیچینگ

بلیچینگ دندان‌ها به صورت حرفه ‌ای در مطب دندانپزشکی یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین درمان‌های دندانپزشکی زیبایی در دنیای امروزی محسوب می‌شود. در روش سفید کردن دندان‌ها در مطب، بر خلاف محصولات سفید کردن دندان‌ها در خانه از عامل بلیچینگ قدرتمندی استفاده می‌شود به همین علت باید تحت نظر دندانپزشک انجام شود. این درمان کاملاً بدون درد، کنترل شده و بی ‌خطر است و نتایج آن بلافاصله پس از درمان قابل مشاهده خواهد بود.

بلیچینگ
بلیچینگ

  مزیت‌های بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

 • نتایج درمان خیلی سریع تر و معمولاً ظرف یک جلسه حاصل می‌شود
 • این روش مطمئن‌ترین و بی‌ خطرترین روش سفید کردن دندان‌ها با عامل بلیچینگ است
 • حساسیت دندان و لثه که سابقاً یکی از معایب بلیچینگ دندان‌ها محسوب می‌شد، در صورتی که در مطب دندانپزشکی انجام شود بسیار قابل کنترل است چرا که از ژل محافظ برای محافظت از نواحی اطراف دندان استفاده می‌شود و از طرفی گرانروی ژل بلیچینگ به صورتی طراحی شده است که بیش از حد به اعماق دندان نفوذ نکند. همچنین پس از درمان از نوعی ماده حساسیت‌زدا مانند فلوراید و نیترات پتاسیم استفاده می‌شود.

 

معایب بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

 • به طور متوسط هزینه این درمان بیشتر از محصولات سفید کردن دندان در خانه می‌باشد
 • بسته به عواملی مانند وراثت، سن و نوع لکه های دندان ممکن است نتایج درمان تا حدی غیر قابل پیش ‌بینی باشد. این مورد در درمان‌های خانگی سفید کردن دندان نیز صادق است
 • سفیدکردن دندان‌ها چه در خانه انجام شود چه در مطب، راه‌حل ماندگاری برای سفید کردن دندان‌ها نیست. به این معنی که بلافاصله پس از درمان، دوباره در صورت مصرف غذاهای پر رنگدانه و یا استعمال دخانیات مجدداً تجمعه لک و تغییر رنگ دندان‌ها از سرگرفته می‌شود. به همین علت بسیاری از دندانپزشکان دستورالعملی برای حفظ سفیدی دندان‌ها ارائه می‌کنند و گاهی ممکن است استفاده از عامل بلیچ با در صد پایین را برای حفظ نتایج درمان توصیه کند.

 

چه لکه هایی با بلیچینگ حرفه ‌ای دندان‌ها پاک می‌شوند

سفید کردن دندان‌ها در مطب می‌تواند تمامی لکه ‌های آلی یا تغییر رنگ حاصل از موارد زیر را پاک نماید:

 • لکه های پیری – به مرور زمان در اثر مصرف برخی غذاهای پر رنگدانه و یا به علت وراثت دندان‌ها تیره ‌تر شده و به رنگ زرد، قهوه‌ای، سبز یا خاکستری در می‌آیند. دندان‌های زرد شده به سهولت سفید می‌شود.
 • مصرف برخی غذاها به خصوص نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای، نوشابه و سبزیجات و میوه ‌های رنگی به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود.
 • استعمال دخانیات

 

چه لکه های به بلیچینگ حرفه‌ای دندان‌ها مقاوم هستند

 • برخی لکه ها مانند لکه های غیر آلی ممکن است به خوبی به درمان پاسخ ندهند. در حقیقت پس از سفید کردن دندان در مطب ممکن است به علت سفید شدن دندان‌های مجاور این دندان‌ها حتی تیره‌تر دیده شوند.
 • لکه های که در اثر ضربه دیدن دندان ایجاد شده‌اند.
 • لکه های حاصل از مصرف آنتی ‌بیوتیک تتراسایکلین در دوران رشد دندان معمولاً به درمان پاسخ نمی‌دهند. این داروها اتصال و پیوند شیمیایی با ساختار بلورین مینا و عاج دندان برقرار می‌کنند.
 • لکه حاصل از فلوروز دندان که علت آن مصرف بیش از حد فلوراید می‌باشد.

شرایط لازم برای بلیچینگ در مطب

این درمان ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد. افراد زیر پیش از تصمیم‌ گیری برای بلیچینگ باید با دندانپزشک مشورت کنند:

حساسیت زیاد دندان و لثه – برای پیشگیری از حساس شدن زیادتر دندان‌ها ممکن است دندانپزشک تنها استفاده از بلیچینگ خانگی ( تری و ژل سفید کننده حاوی پروکسید کاربامید با غلظت پایین) را توصیه نماید که قدرت آن کمتر از پروکسید هیدروژن می‌باشد.

لکه های سرسخت و عمیق – برخی از لکه ها به عامل بلیچینگ غلظت بالای مورد استفاده در مطب دندانپزشکی مقاوم هستند. در چنین شرایطی دندانپزشک ممکن است روش‌ها و دستورات دیگری را به عنوان جایگزین بلیچینگ در مطب توصیه کند مانند باندینگ ، روکش یا ونیر.

دندان‌هایی که به مرور زمان شفاف شده‌اند – بخصوص در صورتی که دندان‌های جلو با افزایش سن شفاف شده باشند ( علت شفاف شدن دندان‌ها نازک شدن یا از بین رفتن لایه مینا است) برای بلیچینگ مناسب نیستند.

 

آماده شدن برای بلیچینگ

ابتدا دندانپزشک دهان را کاملاً معاینه می‌کند تا وجود مشکلات احتمالی مانند پوسیدگی شدید ، ترک ‌خوردگی دندان و یا بیماری لثه را شناسایی نماید. عامل بلیچ می‌تواند باعث تشدید این وضعیت و تحریک بافت‌های آسیب دیده شود. بنابراین در صورتی که دچار این مشکلات باشید احتمالاً ابتدا باید آنها را درمان کرده و در مرحله بعد سفید کردن دندان‌ها را در پیش بگیرید.

احتمالاً ابتدا دندان‌ها با شوینده مخصوصی تمیز می‌شود تا تمامی پلاک و ذرات چسبیده به سطح دندان‌ها و بین دندان‌ها پاک شود.

ممکن است دندان‌پزشک از وضعیت پیش از سفید کردن دندان‌ها و پس از آن عکس بگیرد تا پیشرفت درمان و نتایج آن را بهتر بتوان مقایسه کرد.

بلیچینگ
بلیچینگ

بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی چگونه است؟

جزئیات کار ممکن است در کلینیک‌های مختلف متفاوت باشد اما کلیات آن به صورت زیر است:

 • رتراکتور یا جمع کننده گونه در دهان قرار می‌گیرد تا تمام ناحیه زیبایی لبخند نمایان شود.
 • یک ژل لاستیکی به نام رابر دم یا رزین سخت شونده بر روی بافت‌های لثه مالیده می‌شود تا از لثه در مقابل عامل بلیچینگ محافظت کرده و مانع تحریک شدن بافت‌ها شود.
 • ژل بلیچینگ حاوی پروکسید هیدروژن به دندان‌ها مالیده می‌شود و تقریباً 15 تا 30 دقیقه می‌ماند.
 • ژل بلیچینگ شسته می‌شود و ژل تازه‌ای مجدداً بر روی دندان‌ها مالیده می‌شود و به مدت 15 تا 30 دقیقه دیگر می‌ماند.
 • بین دو مرحله استعمال موضعی ژل، دندان‌ها بررسی می‌شود تا مشخص شود در مرحله قبل دندان‌ها تا چه حد سفید شده ‌اند و چه میزان به بلیچینگ نیاز دارند.
 • در برخی از درمان‌های سفید کردن دندان، از نور مخصوصی برای تسریع فرایند استفاده می‌شود. با تاباندن این نور به ژل روی دندان‌ها مواد فعال شده و فرایند بلیچینگ تقویت می‌شود.
 • پس از مرحله آخر مالیدن ژل بلیچینگ، جمع کننده گونه برداشته می‌شود. بیمار دهان خود را می‌شوید و بلافاصله رنگ جدید دندان‌ها را مشاهده مینماید.

ممکن است دندان‌ها 2 تا 3 درجه و یا در برخی موارد 8 درجه (از 16 درجه) روشن‌تر شده باشند. بخشی از خاصیت سفید کنندگی به علت خشک و دهیدراته شدن دندان در اثر فرآیند بلیچینگ اتفاق ‌افتاده است که باعث می‌شود دندان اندکی روشن‌تر و سفیدتر از رنگ واقعی خود دیده شود. پس از چند روز این حالت برطرف شده و رنگ واقعی دندان دیده می‌شود.

اگر میزان سفید شدن دندان در حد رضایت بیمار نیست، دندانپزشک می‌تواند یک یا چند جلسه بلیچینگ دیگر برای او انجام دهد و یا استفاده از محصولات بلیچینگ (ژل و تری) خانگی را توصیه نماید.

این مطالب را نیز ببینید!

کشیدن دندان و عوامل آن

کشیدن دندان به  خارج کردن ریشه ی دندان و یا دندان کشیدن دندان گفته می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *