صفحه اصلی / ارتودنسی / ریتینر ارتودنسی
ریتینر ارتودنسی
ریتینر ارتودنسی

ریتینر ارتودنسی

ریتینر ارتودنسی

ریتینر ارتودنسی : کدام نوع ریتینر (نگهدارنده) ارتودنسی بهتر است؟

با شنیدن کلمه نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر ارتودنسی ممکن است تصاویر مختلفی به ذهن افراد مختلف خطور نماید. افرادی که سال‌ها پیش نگهدارنده ارتودنسی استفاده کرده اند، آن را وسیله ‌ای حجیم میدانند که مانع تکلم و گفتار صحیح شده و اصلا راحت نیست. اما بیماران امروزی می‌دانند علم دندانپزشکی موفقیت‌های زیادی در ایجاد راحتی بیشتر برای بیماران داشته است. ریتینر ارتودنسی نه تنها انواع شکل‌ها و طرح‌های مختلف دارد، بلکه هر گزینه را می‌توان اختصاصی بیمار به شکل زیباتر یا راحت‌تر ساخت. به طوری که ممکن است دیگران به راحتی متوجه وجود نگهدارنده ارتودنسی در دهان شما نشوند.

برای انتخاب نوع نگهدارنده، ارتودنتیست به شما کمک می‌کند معایب و مزایای هر یک از گزینه‌ها را مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخاب کنید. همچنین شرایط دهان و دندان شما در انتخاب نوع نگهدارنده ارتودنسی اهمیت دارد.

 

انتخاب نگهدارنده ارتودنسی

برای انتخاب ریتینر ارتودنسی باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • کارآیی

هر سه نوع نگهدارنده ارتودنسی (ثابت، هالی و اسیکس) در صورتی که به درستی و طبق دستور استفاده شوند، کارایی بسیار خوبی دارند. اما عادت‌های شخصی تأثیر زیادی بر نتایج درمان می‌گذارد. برای مثال در صورتی که ریتینر غیر ثابت (متحرک) استفاده می‌کنید، حتماً باید هنگامی که آن را از دهان در می‌آورید، فراموش نکنید دوباره در دهان بگذارید. همچنین تمیز کردن نگهدارنده غیر ثابت و جعبه آن، مهم است. علاوه بر این موارد، تفاوتی بین ریتینر ارتودنسی هالی و اسیکس وجود دارد: هالی می‌تواند موارد جزئی ناهمراستایی را درمان نموده و دندان‌ها را تا حدی حرکت دهد اما اسیکس تنها برای حفظ نتایج درمان ارتودنسی قابل استفاده است و نمی‌تواند تغییری در موقعیت دندان‌ها ایجاد نماید.

  • راحتی

راحتی استفاده از این وسیله ارتودنسی نیز اهمیت زیادی دارد. نگهدارنده ثابت بسیار راحت است چرا که لازم نیست آن را درآورده و مراقب آن باشید. مشکلاتی مانند گم شدن و یا شکستن آن که در مورد سایر وسیله ‌های ارتودنسی بسیار متداول است، در نگهدارنده ثابت اتفاق نمی‌افتد. با این حال رعایت بهداشت دهان و به خصوص نخ دندان کشیدن در چنین شرایطی ممکن است دشوارتر باشد. همچنین بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در شرایط خاص بتوانند ریتینر را از دهان دربیاورند بنابراین با نگهدارنده ثابت چندان راحت نیستند.

  • زیبایی

در صورتی که زیبایی اهمیت زیادی برای بیمار داشته باشد و از اولویت بالایی برخوردار باشد، بهترین گزینه نگهدارنده شفاف اسیکس و یا نگهدارنده ثابت است. اسیکس از جنس پلاستیک شفاف ساخته شده و همانند اینویزالاین تقریباً نامرئی است و به سختی دیده می‌شود.ریتینر ارتودنسی ثابت نیز از آنجایی ‌که به سطح پشتی دندان‌ها چسبانده می‌شود به طور کلی غیر قابل دید است.

  • مراقبت و رسیدگی

مراقبت و رسیدگی در مورد ریتینر ارتودنسی اهمیت زیادی دارد. در صورتی که نتوانید به درستی نگهدارنده را تمیز کنید، محل مناسبی برای تجمع پلاک و باکتری‌ها شده و نتیجه آن چیزی به جز پوسیدگی دندان و بیماری لثه نخواهد بود. نگهدارنده های ثابت خلل چندانی در این زمینه ایجاد نمی‌کنند اما نگهدارنده های غیر ثابت را باید به دقت و مرتباً تمیز نمایید.

  • دوام و استحکام

استحکام و دوام نگهدارنده ثابت و همچنین نگهدارنده هالی مشابه هم است اما نگهدارنده شفاف دوام کمتری دارد. بنابراین افرادی که دندان قروچه دارند یا دائماً دندان‌هایشان را به هم فشار می‌دهند، بهتر است از گزینه ‌های مقاوم‌تر استفاده کنند.

 

 

این مطالب را نیز ببینید!

عوارض طولانی شدن درمان براکت ارتودنسی چیست؟

دنیای مد ما را احاطه کرده است و حتی در جنبه ‌هایی از زندگی که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *