صفحه اصلی / دندانپزشکی عمومی / سفید کردن دندان
سفید کردن دندان‌
سفید کردن دندان 

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان (بلیچینگ)

سفید کردن دندان‌ یک پروتکل چند مرحله‌ ای است که برای از بین ‌بردن لکه های عمیق و سرسخت دندان انجام می‌شود. در این تکنیک فرایند سفید کردن دندان در چند مرحله در مطب و خانه انجام می‌شود و طی آن سرسخت‌ترین لکه ها ( حتی لکه های حاصل از آنتی ‌بیوتیک تتراسایکلین یا فلوروز) پاک می‌شوند.

مرحله اول سفید کردن دندان

در اولین جلسه دندان‌پزشک قالب بسیار دقیقی از دندان‌ها و خط لثه تهیه می‌کند. یک پلاک شفاف با ژل بلیچینگ اختصاصی برای بیمار ساخته می‌شود. این پلاک  شبیه به الاینر ارتودنسی است و تطابق بسیار دقیقی با دندان‌ها و خط لثه دارد. هدف از ساخت این پلاک نگهداشتن عامل بلیچینگ در تماس با سطح دندان‌ها و عدم بیرون زدن آن از پلاک و تماس با لثه است. مدت زمان این کار 30 دقیقه می‌باشد.

 مرحله دوم سفید کردن دندان

در جلسه دوم که به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کنید، هدف سفید کردن دندان‌ها نیست بلکه دندان‌ها در مقابل اکسیژن نفوذ پذیر می‌شود. ابتدا سطح بیرونی دندان‌ها با پودر پومیس پولیش می‌شود. سپس دو لایه پوششی حاوی عامل حساسیت ‌زدایی به دندان‌ها مالیده می‌شود.

پلاک اختصاصی که قبلاً آماده شده است، با ژل پروکسید هیدروژن 9 در صد پر می‌شود و  بر روی دندان قرار می‌گیرد. از آنجایی که این پلاک برای محافظت از لثه‌ ها طراحی شده است، استفاده از رتراکتور یا جمع کننده گونه اختیاری است، اگر چه برای بیمارانی که دچار حساسیت شدید لثه و دندان هستند توصیه می‌شود. در این مرحله 20 دقیقه ژل داخل پلاک در تماس با دندان‌ها باقی می‌ماند. سپس پلاک برداشته شده و ژل شسته میشود. دوباره پلاک با ژل پر می‌شود و به مدت 20 دقیقه بر روی دندان‌ها قرار گرفته و دوباره برداشته می‌شود. دو لایه پوششی از مواد حساسیت ‌زدا دوباره به دندان‌ها مالیده می‌شود. مدت زمان این جلسه یک ساعت برآورد می‌شود.

مرحله سوم سفید کردن دندان

یک کیت حاوی پلاک اختصاصی و ژل پروکسید کاربامید با غلظت مناسب به شما داده می‌شود تا در منزل از آن استفاده کنید. باید به مدت 14 شب متوالی در حین خواب که جریان بزاق به حداقل می‌رسد و احتمال ایجاد اختلال در عملکرد بلیچینگ پروکسید در کمترین سطح قرار دارد، پلاک در دهانتان قرار داشته باشد. همچنین عامل حساسیت ‌زدای دندان به شما داده می‌شود. هدف ایجاد نفوذ پذیری بیشتر دندان در مقابل اکسیژن است.

مرحله چهارم سفید کردن دندان

اکنون که دندان‌ها در مقابل خاصیت اکسیژن رسانی کاملاً پذیرا و نفوذ پذیر شده ‌اند، دوباره به مطب دندانپزشکی باز می‌گردید. در این مرحله عامل بلیچینگ قدرتمندی استفاده می‌شود. به همین علت از رتراکتور گونه و رابر دم باید استفاده شود. بسته به این که در مدت زمانی که دستورات دندانپزشک را در خانه انجام می‌دادید دندان‌ها تا چه حد آماده شده اند، دندانپزشک از محلول پروکسید هیدروژن 9 تا 27% استفاده می‌کند. این جلسه تقریباً یک ساعت طول می‌کشد.

 مرحله پنجم سفید کردن دندان

برای به حداکثر رساندن سفیدی دندان‌ها، استفاده از پلاک بلیچینگ  در خانه (شب هنگام) ادامه پیدا می‌کند. این کار باید هر یک تا سه ماه یک مرتبه تکرار شود. اگر مرتباً نوشیدنی‌های حاوی رنگ‌دانه زیاد مصرف می‌کنید، توصیه میشود هر دو هفته یک بار از پلاک استفاده کنید.

سفید کردن دندان‌
سفید کردن دندان‌

 

این مطالب را نیز ببینید!

کشیدن دندان و عوامل آن

کشیدن دندان به  خارج کردن ریشه ی دندان و یا دندان کشیدن دندان گفته می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *