صفحه اصلی / دندانپزشکی عمومی / عوارض پوسیدگی دندان
عوارض پوسیدگی دندان

عوارض پوسیدگی دندان

عوارض پوسیدگی دندان

عوارض پوسیدگی دندان: باکتری‌های موجود در پلاک دندان نه تنها به ساختار دندان‌ آسیب وارد می‌کند، بلکه لثه و استخوان پیرامون آن را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند. در موارد شدید پوسیدگی دندان، آبسه در دندان و لثه ممکن است ایجاد شود.

عوارض پوسیدگی دندان
عوارض پوسیدگی دندان

برخی از عوارض پوسیدگی دندان عبارتند از:

  • آسیب ‌دیدگی و یا حتی شکستگی دندان. همچنین ممکن است دندان لق شده و بیفتد.
  • التهاب و عفونت لثه ( ژنژیویت) که با درد و التهاب لثه مشخص می‌شود. از علایم دیگر آن قرمزی و تورم لثه و همچنین خونریزی هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌باشد.
  • وضعیت پیشرفته‌تر و شدیدتر بیماری لثه که به آن پریودنتیت گفته می‌شود. در این شرایط بافت‌هایی که دندان را به حفره دندان متصل نگه می‌دارد (رباط پریودنتال) و همچنین استخوان فک یا آلوئولار ناحیه حفره دندان، تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
  • در موارد پیشرفته پوسیدگی دندان، ممکن است آبسه ایجاد شود. آبسه به کیسه‌های پر شده با چرک و پلاک گفته می‌شود. این وضعیت درد شدید، تب و علائم عفونت ایجاد می‌کند.
  • افرادی که دچار پوسیدگی دندان می‌شوند، ممکن است به سپسیس دندانی مبتلا شوند که در آن سینوس نزدیک به دندان پوسیده دچار عفونت و تورم می‌شود.
  • درد دندان پوسیده ممکن است به فرد اجازه ندهد فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد. علاوه بر آن، پوسیدگی دندان در اموری مانند غذا خوردن تأثیر گذاشته و می‌تواند سلامت بدن را تضعیف نماید. از آنجایی‌ که پوسیدگی دندان در کودکان شایع‌تر است، احتمال تأثیر آن بر توجه و تمرکز کودک در مدرسه و عملکرد درسی او وجود دارد.

این مطالب را نیز ببینید!

کشیدن دندان و عوامل آن

کشیدن دندان به  خارج کردن ریشه ی دندان و یا دندان کشیدن دندان گفته می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *