کشیدن دندان
کشیدن دندان

کشیدن دندان

کشیدن دندان

کشیدن دندان چگونه انجام میشود؟

هنگامی که صحبت از کشیدن دندان به میدان می آید، اولین سوالی که در ذهن اکثر افراد مطرح میشود این است که چرا دندان باید کشیده شود؟

دلایل کشیدن دندان

  • پوسیدگی به عمق دندان نفوذ کرده است
  • عفونت بخش زیادی از دندان یا استخوان پیرامون آن را از بین برده است
  • فضای کافی برای صاف و مرتب بودن همه دندانها در دهان وجود ندارد
  • دندان نهفته یا نیمه نهفته مانده است

بسیاری از دندانپزشکها توصیه میکنند دندانهای نهفته یا نیمه نهفته (دندانهایی که تنها بخشی از آنها از لثه بیرون زده است) کشیده شوند. باکتریها میتوانند در اطراف دندان نیمه بیرون زدن تجمع یافته و عفونت ایجاد کنند. عفونت دندان ممکن است به استخوان برسد و مشکلات بسیار جدی ایجاد نماید. دندان نهفته حتی در صورتی که فضای کافی در دهان نداشته باشد برای بیرون زدن تلاش میکند و به سایر دندانها فشار وارد میکند. این فشار باعث میشود ریشه دندانهای مجاور صدمه ببینند. کشیدن دندانی که نهفته یا نیمه نهفته است اغلب برای پیشگیری از عفونت، آسیب به دندانهای مجاور و استخوان و جلوگیری از دندان درد در آینده انجام میشود.

عمل کشیدن دندان چگونه انجام میشود؟

دندانپزشک پیش از کشیدن دندان وضعیت دهان و وضعیت سلامت عمومی بیمار را ارزیابی کرده و عکس پرتوی ایکس از دندان او میگیرد. عکس پرتوی ایکس شکل، طول و موقعیت دندان و استخوان پیرامون آن را به خوبی آشکار میکند. دندانپزشک با استفاده از این اطلاعات میتواند شدت دشواری عمل را تخمین زده و تصمیم بگیرد فرد را به جراح معرفی کند یا خود این کار را انجام دهد.

پیش از کشیدن دندان ناحیه اطراف دندان با بی حسی موضعی، بی حس میشود. در موارد ساده، پس از بی حس شدن ناحیه تحت درمان دندان با کمک ابزاری به نام الواتور شل و لق میشود سپس با فورسپس دندانپزشکی بیرون کشیده میشود. ممکن است دندانپزشک استخوان زیر دندان را بخواهد صاف و هموار کند. پس از اتمام کار این بخش از دهان با بخیه بسته میشود.

 کشیدن دندان
کشیدن دندان

شرایط پس از کشیدن دندان چگونه است؟

بسیار مهم است که این ناحیه را تمیز نگه داشته و نگذارید عفونت کند. دندانپزشک از شما میخواهد با ملایمت یک تکه گاز استریل خشک را گاز بگیرید و به مدت 30 تا 45 دقیقه بگذارید بماند تا خون منعقد شده و خونریزی کاهش یابد. ظرف 24 ساعت بعد نباید سیگار بکشید، دهانتان را با شدت بشویید یا دندانهای کنار محل کشیده شدن دندان را تمیز کنید.

پس از کشیدن دندان باید انتظار کمی درد و ناراحتی را داشته باشید. در برخی موارد دندانپزشک مسکن برایتان تجویز میکند. همچنین میتوانید به مدت 15 دقیقه و چند مرتبه در روز کمپرس یخ بر روی صورت بگذارید. همچنین فعالیتهای شدید انجام ندهید و از مصرف مایعات داغ پرهیز کنید. نباید با نی چیزی بنوشید. ممکن است دندانپزشک به شما بگوید روز پس از کشیدن دندان با ملایمت دهان خود را با محلول گرم آب نمک شستشو دهید اما نباید آن را ببلعید. تحت شرایط طبیعی باید ظرف سه روز تا دو هفته ناراحتی و درد برطرف شود. اگر درد، تورم، خونریزی تان شدید است یا خیلی طولانی شد یا تب کردید فورا با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

این مطالب را نیز ببینید!

کشیدن دندان و عوامل آن

کشیدن دندان به  خارج کردن ریشه ی دندان و یا دندان کشیدن دندان گفته می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *