صفحه اصلی / دندانپزشکی عمومی / بعد از جرمگیری
بعد از جرمگیری
بعد از جرمگیری

بعد از جرمگیری

 بعد از جرمگیری

بعد از جرمگیری و تسطیح ریشه دندان، انتظار می‌رود قرمزی، تورم و خونریزی لثه کاهش پیدا کند. احتمالاً طعم بد دهان نیز بهتر شده و بوی بد دهانتان برطرف می‌شود. با این حال در صورتی که مراقب بهداشت دهان و دندان خود نباشید، خیلی زود دوباره تمام مشکلات دندانی بازخواهند گشت. در اینجا نکات و مراقبت‌های لازم بعد از جرمگیری دندان آمده است.

بعد از جرمگیری چه علائمی ممکن است تجربه شوند

  • درد یا ناراحتی

درد یا ناراحتی بعد از جرمگیری نباید شدید باشد و باید ظرف چند ساعت فروکش نماید. پس از چند روز نباید درد یا ناراحتی داشته باشید. ناراحتی بلافاصله پس از درمان ظرف چند ساعت برطرف می‌شود اما می‌توانید برای کنترل درد از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید. از مصرف آسپیرین و ترکیبات حاوی آسپیرین پرهیز نمایید چرا که این داروها ممکن است باعث افزایش خونریزی شود.

  • حساسیت دندان

در ابتدا پس از درمان ممکن است نسبت به غذاهای سرد یا داغ و یا شیرین‌ حساس شوید. حساسیت به دما در چند روز اول بعد از جرمگیری محسوس بوده و معمولاً خیلی زود برطرف می‌شود. استفاده از مواد فلوراید حساسیت ‌زدا برای جلوگیری از حساسیت دندان توصیه می‌شود.

  • خونریزی

در طول درمان و تا چند مرتبه مسواک زدن پس از آن، ممکن است اندکی خونریزی لثه را تجربه کنید اما این وضعیت خیلی زود برطرف می‌شود.

  • ظاهر دندان‌ها و لثه

هنگامی که لثه التیام پیدا می‌کند ممکن است شکل آن در اطراف دندان کمی تغییر نماید. این امر طبیعی بوده و به علت انقباض بافت‌ها در دوران التیام رخ می‌دهد.

 

چه اقداماتی برای به حداقل رساندن علایم بعد از جرمگیری می‌توان انجام داد؟

  • رژیم غذایی

در صورتی که تسطیح ریشه گسترده برای شما انجام شده باشد، ممکن است جویدن غذا های سفت مانند گوشت و سبزیجات خام برایتان سخت باشد. اما این وضعیت تنها چند روز بیشتر طول نمی‌کشد. بنابراین در این مدت رژیم غذای نرم داشته باشید.

  • بهداشت دهان و دندان

تا چند روز اول پس از درمان، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را با ملایمت انجام دهید. پس از یک هفته می‌توانید مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را با شدت معمول و همیشگی در پیش بگیرید.

توجه داشته باشید در صورتی که مرتباً مسواک نزنید و پلاک و باکتری‌های سطح دندان را دائماً پاک نکنید، بافت‌ها فرصت التیام پیدا نمی‌کنند. تا مدتی بعد از جرمگیری مقداری خونریزی و حساسیت لثه در هنگام مسواک زدن امری طبیعی است. این امر بخشی از فرآیند طبیعی التیام بوده و ظرف چند روز برطرف می‌شود.

  • مواد کمک بهداشتی

ممکن است دندان‌پزشک تا مدتی استفاده از مواد کمک بهداشتی مانند دهان‌شویه را به شما توصیه نماید. حتماً دستورات دندانپزشک را به دقت رعایت کنید تا بهتر نتیجه از درمان حاصل شود.

 

 

این مطالب را نیز ببینید!

کشیدن دندان و عوامل آن

کشیدن دندان به  خارج کردن ریشه ی دندان و یا دندان کشیدن دندان گفته می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *