بلیچینگ دندان
بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

 بلیچینگ دندان و نکات مهم آن: مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مهم‌ترین کارها برای حفظ سلامت دهان و دندان و زیبایی لبخند است. اما گاهی علیرغم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتب، به مرور زمان دندان‌ها درخشندگی خود را از دست داده و زرد شده یا تغییر رنگ پیدا می‌کنند. طی نظرسنجی آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا که از مردم پرسیده بود برای زیبا سازی لبخند چه درمانی را بیشتر از همه ترجیح می‌دهند، اکثر افراد پاسخشان بلیچینگ دندان (سفید کردن دندان)بود. انجمن ارتودنتیست های آمریکا نیز دریافته است تقریباً 90% از مراجعان مایل هستند دندان‌هایشان را سفید کنند.

 چرا دندان‌ها زرد شده و دچار لکه میشوند؟

به مرور زمان دندان‌ها سفیدی و درخشندگی خود را به دلایل زیر از دست می‌دهند.

دلایل زرد شدن دندان‌ها

– غذاها و نوشیدنی‌ها: نوشیدنی‌های مانند چای و قهوه می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شوند. به طور کلی تمام غذاها و نوشیدنی‌های که رنگ‌دانه های شدیدی به نام کروموژن دارند، به علت چسبیدن رنگدانه‌ها به سطح بیرونی دندان (مینا) باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند.

– دخانیات: دو ماده شیمیایی موجود در تنباکو باعث ایجاد لکه‌های سرسخت در دندان‌ها می‌شود. این دو ماده مضر نیکوتین و قطران هستند. قطران در حالت طبیعی تیره‌رنگ است. نیکوتین ماده ای بی رنگ است اما زمانی  که با اکسیژن ترکیب می‌شود زرد می‌شود.

– افزایش سن: در زیر لایه سخت و مقاوم مینا، ماده ای نرم‌تر به نام عاج قرار دارد. به مرور زمان که مینا از بین می‌رود و نازک می‌شود، لایه عاج که زرد رنگ است بیشتر دیده می‌شود. بنابراین دندان به نظر زرد می‌رسد.

– ضربه و جراحت: هنگامی که به دندان‌ها ضربه وارد می‌شود، ممکن است رنگ آنها تغییر کند. علت این است که دندان در واکنش به جراحت و ضربه عاج بیشتری تولید می‌کند و از آنجایی که عاج تیره‌رنگ است باعث تیره‌تر دیده شدن دندان می‌شود.

– داروها: یکی از عوارض برخی داروها مانند آنتی‌هیستامین، داروهای ضد روان‌پریشی و داروهای فشار خون، تغییر رنگ دندان‌ها است. کودکان در سنین کم هنگامی که دندان‌هایشان در حال شکل‌گیری است (خواه در رحم باشند یا متولد شده باشند) در صورتی که در معرض برخی داروهای آنتی‌بیوتیک مانند تتراسایکلین و داکسی سایکلین قرار بگیرند ممکن است رنگ دندان‌های دائمی شان دچار تغییر شود. شیمی‌درمانی و پرتودرمانی سر و گردن نیز ممکن است باعث تیره شدن دندان‌ها شود.

فرایند بلیچینگ دندان 

بلیچینگ دندان فرایند بسیار ساده‌ای است. محصولات سفید کننده دندان حاوی یکی از دو ماده شیمیایی سفید کننده (عامل بلیچینگ) پروکسید هیدروژن یا پروکسید کارباماید هستند. این دو عامل بلیچ لکه ها را به قطعات کوچک‌تر تجزیه می‌کنند. این امر باعث می‌شود غلظت رنگ کاهش یافته و دندان‌ها روشن‌تر شوند.

آیا همه دندان‌ها را می‌توان با بلیچینگ سفید کرد؟

پیش از تصمیم‌گیری برای سفید کردن دندان‌ها باید با دندانپزشک خود مشورت نمایید. چرا که تمام انواع تغییر رنگ دندان با این روش تمیز نمی‌شوند. مثلاً دندان‌هایی که زرد شده اند به خوبی با بلیچینگ دندان تمیز می‌شوند اما دندان‌های قهوه ‌ای ممکن است به خوبی به این درمان پاسخ ندهند و دندان‌های خاکستری ممکن است هرگز سفید نشوند. همچنین دندان‌هایی که روکش، ونیر یا پرشدگی دارند بخش ترمیمی شان سفید نمی‌شود. اگر تغییر رنگ دندان شما در اثر جراحت و ضربه یا قرار گیری در معرض داروها اتفاق افتاده باشد با بلیچینگ تمیز نمی‌شود.

انواع روش‌های سفید کردن دندان

– خمیر دندان‌های سفید کننده: تمام خمیر دندان‌ها به زدودن لکه‌های سطحی دندان کمک می‌کنند و عملکرد سایندگی ملایمی دارند اما خمیر دندان‌های سفید کننده از عامل پولیش و عامل سفید کننده مخصوصی استفاده می‌کنند تا به صورت مؤثرتری لکه ها را از بین ببرند. این محصولات بر خلاف بلیچ تغییری در رنگ دندان‌ها ایجاد نمی‌کنند چرا که تنها لکه‌های سطحی را از بین می‌برند.

 بلیچینگ دندان در خانه: مواد سفید کننده حاوی پروکسید مینای دندان را سفید می‌کنند. این محصولات معمولاً به شکل ژل هستند. نحوه استفاده از ژل به این صورت است که آن را داخل یک تری که قالب دندان‌های شما است میریزید و تری را در دهان قرار می‌دهید. این محصولات به شکل چسب سفید کننده نیز موجود هستند. غلظت عامل بلیچینگ در این محصولات کمتر از محصولات حرفه‌ای می‌باشد.

بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی: برای بلیچینگ حرفه‌ای معمولاً تنها یک جلسه کافی است. دندانپزشکی ژل محافظی بر روی لثه مالیده و سپس مواد سفید کننده را به دندان‌ها می‌مالد.

آیا بلیچینگ دندان عوارض دارد؟

برخی افرادی که دندان‌هایشان را سفید می‌کنند، ممکن است ابتدا کمی حساسیت دندان را تجربه کنند. زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که پروکسید موجود در سفید کننده از طریق مینا به لایه نرم عاج نفوذ میکند. در این حالت عصب‌های دندان تحریک می‌شوند. در اکثر موارد حساسیت دندان موقتی است. استفاده بیش از حد از محصولات سفید کننده ممکن است باعث آسیب دیدن مینا یا لثه شود. بنابراین حتماً  بیش از هر تصمیم‌گیری با دندان‌پزشک صحبت کنید.

 

 

این مطالب را نیز ببینید!

کشیدن دندان و عوامل آن

کشیدن دندان به  خارج کردن ریشه ی دندان و یا دندان کشیدن دندان گفته می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *