صفحه اصلی / دندانپزشکی عمومی / بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان

برای بهداشت دهان و دندان چه نکاتی را باید رعایت کنیم:

صرف این که هر شب هنگام خواب مسواک بزنید، سلامت دهانتان تضمین نمی‌شود. حتی با وجود رعایت بهداشت دهان به صورت منظم، در صورتی که برخی نکات مهم را رعایت نکنید نمی‌توانید به خوبی از سلامت دهان خود مراقبت نمایید. با یادگیری روش صحیح مسواک زدن و اطمینان یافتن از انتخاب درست وسایل و لوازم بهداشتی، می‌توانید از آن رعایت درست بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از مشکلات دندانی اطمینان حاصل کنید.

بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان

– روش صحیح مسواک زدن

این که صرفاً مسواک را به سرعت  به دندان‌ها بمالید باعث نمی‌شود تمام ذرات غذا از بین دندان‌ها خارج شود و پلاک سطح دندان‌ها پاک شود. بلکه باید از روش صحیح مسواک زدن استفاده کنید. ابتدا مسواکها با زاویه 45 درجه نسبت به لثه نگه‌ دارید و با حرکات رو به بالا و پایین، سطح جانبی دندان را تمیز کنید. دندان‌ها را به همین صورت به ترتیب از یک طرف به طرف دیگر دهان تمیز کنید. سپس نوبت به سطح جونده دندان می‌رسد. پس از تمیز کردن آن، مسواک را به صورت عمودی گرفته و سطح پشتی دندان‌ها را تمیز کنید. سطح پشت دندان‌های جلو معمولاً محل تجمع پلاک و جرم می باشد.

– مدت زمان مسواک زدن

بیشتر افراد اگر چه به صورت مرتب مسواک می‌زنند، اما زمان کافی برای تمیز کردن دندان‌هایشان نمی‌گذارند. توصیه می‌شود حداقل دو دقیقه مسواک بزنید و این کار را دو مرتبه در روز تکرار کنید.

بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان

– مسواک درست انتخاب کند

سعی کنید مسواکی انتخاب کنید که سر آن کوچک باشد تا به خوبی به دندانهای عقبی دسترسی داشته باشد. چرا که دندانهای عقبی معمولاً محل تجمع ذرات غذا پس از غذا خوردن می‌باشند. بیشتر افراد بزرگسال باید از مسواک با سایز کوچک و متوسط استفاده کنند تا بتوانند انتهای دهان را نیز تمیز نمایند.

بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان

 – خمیر دندان استاندارد تهیه کنید

همه خمیر دندان ها به یک شکل عمل نمی‌کنند. برای اطمینان یافتن از کیفیت خمیر دندان، توجه کنید محصول مورد نظر مورد سازمان غذا و دارو یا تأیید انجمن دندانپزشکی باشد. انجمن دندانپزشکی مقررات سختی برای شرکت‌های سازنده تعیین می‌کند تا دز فلوراید مورد استفاده محصول برای کودکان و بزرگسالان مناسب باشد.

بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان

– به روش صحیح نخ دندان کشید

نخ دندان کشیدن هم درست همانند مسواک زدن باید به شیوه صحیح انجام شود. باید هنگام نخ دندان کشیدن به نواحی بین دندان‌ها دسترسی کامل داشته باشید تا بتوانید جرم و باکتری‌های چسبیده به این سطوح را خارج کنید. هر بار که می‌خواهید نخ دندان استفاده کنید، 45 سانتی‌متر از نخ دندان را جدا کنید و برای هر دندان از بخش تازه‌ای از نخ استفاده کنید تا باکتری‌های یک ناحیه از دندان را به ناحیه دیگر منتقل نکنید. توجه داشته باشید باید نخ را با حرکات جلو و عقب (c شکل) دور هر دندان دندان بمالید.

– از دهان ‌شویه استفاده کنید

از دهان ‌شویه برای تمیز کردن دهان از ذرات غذا و باکتریهای موجود در مرز لثه که باعث التهاب و ژنژیویت می‌شوند استفاده کنید. در صورت توصیه دندانپزشک می‌توانید دهان ‌شویه را به صورت منظم هر روز استفاده کنید.

– مسواک خود را تمیز کنید

برای تمیز کردن مسواک نیاز به درپوش یا تجهیزات خاصی ندارید. انجمن دندانپزشکی آمریکا هشدار می‌دهد پوشاندن مسواک با درپوش می‌تواند باعث ورود باکتری‌های جدید مسواک و انتقال آنها به دندان شود به جایی این کار تنها کافی است هر بار که از مسواک خود استفاده می‌کنید، آن را خوب شست‌وشو داده و بگذارید در جریان هوا خشک شود. هرگز از مسواک مشترک با دیگران حتی کودکان استفاده نکنید.

– مسواک خود را عوض کنید

برای رعایت بهتر بهداشت دهان و دندان مسواک خود را تعویض کنید.به مرور زمان با استفاده مکرر از مسواک، موهای آن خراب می‌شوند. هنگامی که موهای مسواک فرسایش می‌یابند دیگر نمی‌توانند بخوبی دندان‌ها را تمیز کنند. هر سه تا چهار ماه یکبار مسواک خود را عوض کنید.

بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان

– زبان را مسواک بزنید

در پشت سر برخی از مسواکها سطحی به عنوان برس زبان در نظر گرفته شده است. پس از هر بار مسواک زدن، باکتری‌های موجود در دهان هنوز بر روی زبان قرار دارند. بنابراین برای تمیز کردن زبان، هر بار که مسواک می‌زنید با مسواک زبان یا مسواک معمولی خود زبانتان را تمیز کنید. مسواک زدن زبان نه تنها محل تجمع و پنهان شدن ذرات غذا و باکتری‌ها را تمیز می‌کند ، بلکه فضا و بوی دهان را نیز تازه می‌کند.

– زیاد میان وعده نخورید

برخی افراد عادت دارد دائماً بین وعده ‌های غذایی، خوراکی می‌خورند. اگرچه مسواک زدن پس از صرف غذا می‌تواند باکتری‌ها و ذرات غذا را از بین دندان‌ها و داخل دهان تمیز کند، اما اگر پس از آن دوباره چیزی بخورید باید دوباره مسواک بزنید. بدون مسواک زدن هرگز نباید به رختخواب بروید. چرا که در طول شب باکتری‌ها فرصت زیادی برای تغذیه از ذرات غذایی باقی مانده در دهان و ایجاد محیط اسیدی دارد که حاصل آن فرسایش دندان و نفوذ باکتری‌ها به دندان می‌باشد.

این مطالب را نیز ببینید!

کشیدن دندان و عوامل آن

کشیدن دندان به  خارج کردن ریشه ی دندان و یا دندان کشیدن دندان گفته می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *