صفحه اصلی / دندانپزشکی عمومی / جرم و پلاک دندان
جرم و پلاک دندان
جرم و پلاک دندان

جرم و پلاک دندان

جرم و پلاک دندان چیست

حتماً اصطلاح جرم و پلاک دندان را به دفعات شنیده‌ اید اما شاید نمی‌دانید پلاک دندان چیست و تفاوت آن با جرم دندان چه می باشد.

جرم و پلاک دندان
جرم و پلاک دندان

تفاوت جرم و پلاک دندان

هنگامی که غذا می‌خوریم، بخشی از قندها و کربوهیدرات‌های موجود در غذا در دهان و بین دندان‌ها باقی می‌ماند. باکتری‌های موجود در دهان از ذرات باقی مانده غذا برای تغذیه استفاده می‌کنند. در اثر فعالیت باکتری‌ها اسید تولید می‌شود که باعث حل شدن مینای دندان و از دست رفتن آن و در نهایت پوسیدگی دندان می‌شود. پلاک دندان در واقع لایه نازکی از این مواد است که در سطح دندان‌ها تشکیل می‌شود و حاوی باکتری‌های پنهان شده در آنهاست. پلاک دندان را ممکن است نتوانید با چشم ببینید چرا که معمولاً سفید رنگ یا شفاف است. اما می‌توانید با لمس یا متصاعد شدن بوی بد، وجود آن را حس کنید.

جرم و پلاک دندان
جرم و پلاک دندان

هنگامی که با روش صحیح حداقل روزی دو مرتبه مسواک می‌زنید، پلاک سطح دندان‌ها پاک می‌شود. در صورتی که مرتباً مسواک نزنید یا نخ دندان نکشید، به مرور زمان پلاک تجمع یافته در سطح دندان‌ها کلسیتی و سخت می‌شود. از آنجایی‌ که بزاق حاوی مواد معدنی می‌باشد، کلسیم و مواد معدنی موجود در آن به سخت شدن پلاک دندان‌ها کمک می‌کند. نمک‌های معدنی در سطح دندان رسوب کرده و مواد سخت و چسبنده ای تشکیل می‌دهند که با ایجاد محل مناسب، خود باعث افزایش تجمع بیشتر پلاک می‌شوند. به این لایه سختی که با مسواک پاک نمی‌شود جرم دندان یا رسوب گفته می‌شود. به همین علت برای پر کردن این مواد باید به دندانپزشک مراجعه کرده و جرم‌گیری انجام دهید.

هنگامی که پلاک به جرم تبدیل می‌شود، معمولاً تغییر رنگ پیدا کرده و می‌توانید آن را مشاهده کنید. اگر متوجه لکه های زرد رنگ یا قهوه ‌ای در سطح دندان‌های خود شده اید، احتمالاً دندان‌هایتان جرم گرفته است. جرم دندان لایه ای بسیار متخلخل است به همین علت به راحتی رنگدانه‌ها را به خود جذب می‌کند.

جرم دندان نه تنها باعث پوسیدگی دندان می‌شوند بلکه در صورتی که در مجاورت لثه قرار داشته باشد، چون محل مناسبی برای تجمع باکتری‌ها فراهم می‌کنند باعث التهاب و عفونت لثه می‌شوند. در صورت پیشروی عفونت لثه، استخوان فک نیز تحت تأثیر قرار گرفته و تحلیل می‌رود.

جرم و پلاک دندان
جرم و پلاک دندان

تمیز کردن جرم دندان

پاک کردن جرم  دندان کار ساده ‌ای نیست و نمی‌توانید تنها با مسواک و نخ دندان این کار را انجام دهید بلکه باید حتماً جرم‌گیری به صورت حرفه ‌ای انجام شود. دندان‌پزشک با استفاده از ابزارهای مخصوص جرم‌گیری، تمامی رسوب و پلاک سطح دندان‌ها را میزداید. گاهی اوقات باید علاوه بر جرم‌گیری، تسطیح ریشه نیز انجام شود تا جرم و رسوب روی سطح ریشه دندان نیز پاک‌سازی شود.

این مطالب را نیز ببینید!

کشیدن دندان و عوامل آن

کشیدن دندان به  خارج کردن ریشه ی دندان و یا دندان کشیدن دندان گفته می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *