جرم گیری
جرم گیری

جرم گیری

جرم گیری

جرم گیری و پولیش دندان دو درمان دندانپزشکی متداول هستند که بیشتر جنبه پیشگیرانه داشته و به حفظ سلامت دهان و دندان کمک میکنند.

همیشه توصیه میشود سه مرتبه در روز یا پس از هر وعده غذایی مسواک بزنید تا دندانهایتان سالم بمانند. با این حال گاهی در اثر ضعف رعایت بهداشت یا موارد دیگر جرم و پلاک در سطح دندانها تجمع می یابد. در حالت طبیعی در دهان باکتریهایی وجود دارند که در اثر فعالیت آنها اسید تولید میشود. در صورتی که دندانها جرم داشته باشند باکتریها در آن ناحیه پناه گرفته و رشد و تکثیر می یابند. هنگامی که غذا میخوریم مواد نشاسته ای و قندی باقی مانده در دهان غذای باکتریها را تشکیل میدهند در نتیجه باکتریها بیشتر فعالیت کرده و اسید تولید میکنند. با ادامه این چرخه دائما دندانها در معرض اسید قرار میگیرند بنابراین ممکن است مینای دندان دچار تغییر رنگ و لکه شده و بخشهایی از آن از بین برود. با از بین رفتن مینا دندان در معرض پوسیدگی قرار میگیرد. حتی ممکن است آسیب وارد شده به دندان به ریشه آن نیز برسد.

بنابراین کار تمیز کردن دندان را علاوه بر استفاده از مسواک و نخ دندان، باید با جرم گیری و پولیش تکمیل کنید تا تمامی جرم و پلاک سطح دندان که مملو از باکتری است، زدوده شود.

جرم گیری و پولیش دندان چیست؟

جرم گیری به فرایندی گفته میشود که طی آن رسوبات و جرمها و لکه های دندان پاک میشوند. در این روش مینای دندان هیچ آسیبی نمیبیند. جرم گیری علاوه بر سطح دندان در ریشه دندان نیز قابل انجام است. این کار در مواردی انجام میشود که شیارهایی بین لثه و دندان (پاکِت) تشکیل شده باشند. در اثر فعالیت زیاد باکتریها و تهاجم آنها به لثه، لثه پسروی کرده و پاکتهایی بین دندان و لثه تشکیل میشود. به جرمگیری سطح ریشه دندان تسطیح ریشه یا روت پلنینگ گفته میشود.

پولیش به فرایند صاف و هموار کردن دندان گفته میشود چرا که ممکن است در اثر جرمگیری سطح دندان زبر شود. در حین پولیش ممکن است دندانپزشک مقداری فلوراید نیز به دندانتان بمالد تا از دندان در مقابل پوسیدگی بیشتر محافظت شود.

در گذشته کارشناسان با لزوم انجام پولیش موافق نبودند و برخی معتقد بودند تنها زمانی که ضرورت داشته باشد پولیش باید انجام شود. به همین علت توصیه میشد دندان نباید در معرض ابزارهای ساینده قرار بگیرد. بنابراین پیش از هر گونه درمان دندانپزشکی بیمار باید معایب و مزایای درمان را در نظر میگرفت.

فواید جرم گیری و پولیش دندان

افراد در سنین مختلف برای حفظ سلامت دهان و دندان باید اقدام به جرمگیری و پولیش نمایند. همین که جرم و پلاک آسیبی به دندانها برساند درمانهای دندانپزشکی پیچیده تر و پر هزینه تری باید انجام دهید.

افرادی که پیش از این علائم بیماری لثه یا دندان را مشاهده کرده اند نیز میتوانند از جرمگیری بهره ببرند چرا که این درمان فرایند بیماری را متوقف ساخته یا آن را به تاخیر می اندازد و حتی به مدت بسیار طولانی بیماری را سرکوب میکند. یکی از متداولترین علائم بیماری لثه، خونریزی به خصوص در هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است.

افرادی که از بوی بد دهان رنج میبرند ممکن است با جرمگیری عمیق و پولیش بتوانند مشکلشان را برطرف کنند. باکتریها در اثر فعالیت خود موادی آزاد میکنند که باعث ایجاد بوی بد میشود. گاهی اوقات همین امر عامل بوی بد دهان (هالیتوز) است. گاهی نیز عامل بوی بد دهان عفونت لثه است.

بسته به شدت زرد شدن و تغییر رنگ دندان و موقعیت دندان ممکن است بیش از یک جلسه برای جرمگیری نیاز باشد تا درمان به نتایج مطلوب برسد. ممکن است دندانپزشک از بی حسی موضعی برای جرمگیری استفاده کند تا در هنگام درمان راحت باشید. تمامی این فرایند ممکن است یک ساعت طول بکشد.

جرم گیری چگونه انجام میشود؟

درمان با تزریق بی حسی موضعی به لثه شروع میشود تا درد و ناراحتی به حداقل برسد. سپس از ابزارهای گوناگون برای جرمگیری استفاده میشود.

معمولا از دستگاه اولتراسونیک برای جرمگیری استفاده میشود که ارتعاشاتی در دندان ایجاد میکند. این ارتعاشات رسوبات بزرگ و مشهود دندان را شل و جدا میکند. این دستگاه در حین جرمگیری برای جلوگیری از داغ شدن بافتها و شستن ذرات، آب سرد اسپری میکند. یک دستگاه مکش در دهان قرار داده میشود تا آب جمع شده در دهان را خارج کند. ممکن است از بیمار خواسته شود هر از گاهی در سینک آب دهانش را خالی کند.

پس از این که جرمهای بزرگ زدوده شدند، دندانپزشک از جرمگیر دستی یا قلم جرمگیری استفاده میکند. قلم جرمگیری در اندازه های مختلف وجود دارد. استفاده از قلم جرمگیری زمان درمان را طولانی تر میکند اما به دندانپزشک کنترل بیشتری برای دسترسی به نواحی عمیق تر که با دستگاه اولتراسوند قابل دسترس نبود، میدهد. همچنین از قلم جرمگیری برای پاک کردن جرمهای کوچکتر به خصوص جرم بین دندانها استفاده میشود.

 

پس از اتمام جرم گیری، دندانپزشک ممکن است با استفاده از یک ابزار دستی دیگر که مجهز به فرچه است، پولیش انجام دهد. سپس خمیر حاوی فلوراید روی فرچه پلاستیکی پولیش قرار گرفته و با آن دندانها به فلوراید آغشته میشوند. دندانپزشک دستگاه پولیش آغشته به خمیر پولیش فلورایدی را به دندانها مالیده و نواحی جرم گیری شده را تسطیح و تقویت میکند.

پس از جرم گیری سی دقیقه تا یک ساعت نباید چیزی بخورید یا بیاشامید.

 

این مطالب را نیز ببینید!

کشیدن دندان و عوامل آن

کشیدن دندان به  خارج کردن ریشه ی دندان و یا دندان کشیدن دندان گفته می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *