دندان قروچه
دندان قروچه

دندان قروچه

دندان قروچه

 دندان قروچه که واژه علمی آن bruxism است، اگر گهگاهی اتفاق بیفتد معمولاً ضرری ندارد اما در صورتی که دائماً اتفاق بیفتد باعث آسیب‌ دیدگی دندان‌ها و عوارض دیگر می‌شود.

علت دندان قروچه چیست؟

گاهی نوعی واکنش به استرس و اضطراب است اما معمولاً در اثر ناهنجاری یا مشکلات بایت یا کجی دندان‌ها و یا جای خالی دندان‌ها اتفاق ‌افتاده و معمولاً در حین خواب تجربه می‌شود. یکی دیگر از دلایل آن ممکن است نوعی اختلال خواب مانند وقفه تنفسی در حین خواب باشد.

از کجا بدانیم دندان قروچه داریم؟

از آنجایی که اغلبدر حین خواب اتفاق می‌افتد، بیشتر افراد خود از آن خبر ندارند. با این حال علائمی مانند سردرد دائمی و مبهم یا درد فک در هنگام بیدار شدن از خواب از جمله مشخصه‌ های دندان قروچه هستند. بسیاری از مواقع افراد از طریق عزیزانشان متوجه می‌شوند شب‌ها دندان قروچه دارند.

اگر شک دارید شما هم دندان قروچه دارید، به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک با معاینه دهان و فک، علایم دندان قروچه مانند حساسیت فک به لمس و ساییدگی دندان‌ها را شناسایی می‌کند.

شناسایی عادت دندان قروچه چه اهمیتی دارد؟

در برخی موارد دندان قروچه مزمن و پیوسته می‌تواند منجر به شکستگی، ترک ‌خوردگی، لق شدن و یا حتی از دست دادن دندان شود.  باعث ساییدگی دندان‌ها و کوتاه شدن آنها می‌شود. در چنین شرایطی برای ترمیم دندان ممکن است به عصب‌ کشی، روکش، ایمپلنت، دندان مصنوعی و یا بریج دندان نیاز باشد.

دندان قروچه شدید نه تنها به دندان‌ها آسیب می‌رساند، بلکه منجر به از دست رفتن دندان و آسیب مفصل فک ( مشکلات مفصل گیجگاهی فکی) و حتی تغییر شکل صورت می‌شود.

دندان قروچه
دندان قروچه

چگونه دندان قروچه را متوقف کنیم؟

برای محافظت از دندان‌ها احتمالاً دندانپزشک استفاده از محافظ دهان ( نایت گارد) را به شما توصیه می‌کند.

در صورتی که استرس و اضطراب عامل دندان قروچه باشد، بهتر است روش‌هایی برای مدیریت استرس یاد بگیرید. برای این کار مشاوره با روان‌شناس، برنامه ورزشی و آموزش روش‌های مدیریت استرس مفید هستند. همچنین ممکن است مراجعه به فیزیوتراپی و یا مصرف داروهایی برای شل کردن عضلات مؤثر واقع شوند.

در صورتی که اختلال خواب عامل دندان قروچه باشد، درمان اختلال خواب می‌تواند دندان قروچه را نیز برطرف نماید.

توصیه ‌های دیگر برای ترک دندان قروچه عبارتند از:

  • از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند نوشابه، شکلات، چای و قهوه پرهیز نموده و یا مقدار آن‌ها را کاهش دهید.
  • از مصرف الکل خودداری نمایید. پس از مصرف الکل دندان قروچه شدیدتر می‌شود.
  • مداد، خودکار یا هر شیء سخت دیگری را نجوید. از جویدن یخ و غذاهای سخت خودداری نمایید. این عادات ممکن است باعث شوند عضلات فک به فشردن و ساییدن دندان‌ها عادت نمایند.
  • خود را عادت دهید دندان‌ها را به هم نفشارید. اگر در طول روز متوجه دندان قروچه یا به هم فشردن دندان‌ها شدید، زبان خود را بین دندان‌هایتان قرار دهید. با این کار عضلات فک شل شده و به این وضعیت عادت می‌کنند.
  • شب‌ها با نگهداشتن حوله گرم بر روی گونه (جلوی گوش) عضلات فک را شل کنید.

دندان قروچه در کودکان

این مشکل محدود به بزرگسالان نمی‌شود بلکه تقریباً 15% تا 33% از کودکان دچار این مشکل هستند. کودکانی که دندان قروچه دارند، معمولاً در دو زمان این عادت شان به اوج خود می‌رسد: هنگام دندان درآوردن و هنگام بیرون زدن دندان‌های دائمی. بیشتر کودکان پس از گذر از این دو مرحله دندان قروچه شان برطرف می‌شود.

هنوز علت دقیق آن در کودکان مشخص نیست اما ملاحظاتی از جمله ناهمراستایی دندان‌ها یا عدم ارتباط و تماس درست بین فک بالا و فک پایین، بیماری‌ها و سایر مشکلات پزشکی مانند کمبود مواد مغذی، انگل، آلرژی، اختلالات اندوکرین و فاکتورهای روان‌شناختی مانند اضطراب و استرس در این زمینه در نظر گرفته می‌شود.

ترک دندان قروچه در کودکان

  • استرس کودک را به خصوص پیش از خوابیدن کاهش دهید
  • برای شل شدن عضلات، کودک را ماساژ داده و او را به انجام حرکات کششی تشویق کنید.
  • اطمینان حاصل کنید رژیم غذایی کودک حاوی مقدار کافی آب و مایعات است. بی آبی بدن با دندان قروچه در کودکان ارتباط دارد.
  • از دندانپزشک بخواهید بر وضعیت دندان‌های کودک نظارت داشته باشد.

در صورتی که کودک در سنین پیش از مدرسه قرار دارد، نیازی به مداخله نیست ساخته اما در کودکان بزرگ‌تر ممکن است نیاز به استفاده از روکش موقتی و یا روش‌های دیگر مانند محافظ دهان وجود داشته باشد.

این مطالب را نیز ببینید!

کشیدن دندان و عوامل آن

کشیدن دندان به  خارج کردن ریشه ی دندان و یا دندان کشیدن دندان گفته می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *