صفحه اصلی / دندانپزشکی عمومی / سلامت دندان و دندان عقل

سلامت دندان و دندان عقل

دندان عقل سومین و آخرین مولار (دندان آسیاب بزرگ) است که در اکثر افراد در اوایل سن 20 سالگی و در انتهای دندانهایشان ظهور پیدا می کند. گاهی اوقات این دندان ها می توانند دارایی های ارزشمندی در دهان باشند و این در وقتی است که دندان عقل سالم و تراز باشد اما در اغلب موارد این دندان های عقل کج می شوند و نیاز به کشیدن دارند. وقتی دندان های عقل کج هستند آنها ممکن است موقعیت افقی خود را به صورت زاویه دار به سمت داخل یا خارج تغییر دهند و یا از مولارهای دوم فاصله بگیرند.  ضعیف شدن تراز دندان عقل به دندان های آسیاب مجاور، استخوان فک یا اعصاب آسیب می زند. دندان عقل می تواند نهفته باشد که در این حالت دندان عقل درون بافت نرم / یا استخوان فک گیر می کنند و یا تنها بخشی از آن از لثه بیرون می آید. بیرون آمدن جزئی دندان عقل، راه را برای وارد شدن باکتری ها باز می کند و در نتیجه دور دندان عفونت می کند که منجر به درد، تورم، سفتی فک و بیماری های لثه می شود. دندان های عقلی که به صورت جزئی ظاهر شده اند مستعد پوسیدگی دندان و بیماری های لثه هستند و همچنین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن را مشکل می کنند.

از کجا بدانم که دندان عقل دارم؟

از دندانپزشک خود در مورد موقعیت دندان های عقل خود سوال کنید. دندانپزشک شما ممکن است برای ارزیابی حضور و هماهنگی دندان های عقل شما از اشعه ایکس استفاده کند و ممکن است شما را نزد یک جراح دهان و دندان بببرند تا دندان های عقل شما بیشتر ارزیابی شود.  دندانپزشک شما یا جراح دهان و دندان ممکن است توصیه کنند که دندان های عقل خود را قبل ازاینکه مشکل ایجاد کنند را بکشید. انجام این کار از بیماری های دردناک تر و پیچیده تر جلوگیری می کنند و ممکن است در چند سال بعد انجام شود. کشیدن دندان عقل برای افراد جوان راحت تر است چون ریشه دندان عقل هنوز کامل نشده و استخوان کمتر متراکم شده است. در افراد مسن دوره بهبودی ممکن است بیشتر طول بکشد.

چگونه دندان عقل را بکشیم؟

کشیدن دندان عقل نسبتا ساده است که دنداپزشک یا جراح دهان و دندان شما می توانند دندان های عقل شما را بسته به موقعیت و میزان توسعه شان بیرون بکشند. دندان های عقلی که به طور کامل از لثه بیرون آمده اند مثل دندان های دیگر به راحتی کشیده می شوند. با این حال دندان عقلی که در لثه و در استخوان جمجمه قرار دارد نیاز به شکافتن لثه و سپس حذف قسمتی از استخوان که دندان روی آن قرار گرفته است دارد. برای دندان هایی که در این موقعیت قرار دارند، به جای اینکه یک تکه از استخوان برداشته شود، دندان به گونه ای کشیده می شود که حداقل مقدار استخوان برداشته شود.

در طی کشیدن دندان عقل چه اتفاقی می افتد؟

قبل از اینکه دندان عقل کشیده شود، دندان و بافت های اطراف آن با یک بی حس کننده موضعی بی حس می شود – این بی حسی مانند همان بی حسی است که قبل از پر کردن دندان انجام می شود. علاوه بر بی حسی موضعی، داندانپزشک یا جراح دهان و دندان شما ممکن است تصمیم بگرد برای کنترل اضطراب شما از آرامبخش استفاده کند. داروهای آرامبخشی که می توانند انتخاب شوند شامل: اکسید نیتروژن ( به اصطلاح گاز خنده)، آرامبخش دهانی (مثل والیوم) یا آرامبخش وریدی ( از طریق تزریق درون وریدی) است. اگر اکسید نیتروژن استفاده شود شما می توانید تا خانه خودتان رانندگی کنید. اگر داروهای دیگر انتخاب شود شما به کسی نیاز خواهید داشت که رانندگی کند و شما را به منزل برساند.

بعد از برداشتن  و کشیدن دندان عقل چه اتفاقی می افتد؟

بعد از کشیدن و برداشتن دندان عقل، سرعت بهبود و ریکاوری شما بستگی به درجه سختی کشیدن دندان دارد ( ممکن است دندان عقل مانند یک دندان کاملا فرسوده خیلی ساده کشیده باشد و یا ممکن است قسمتی از استخوان برداشته شده باشد).

در طول 24 ساعت اول

 • خونریزی ممکن است تا چند ساعت بعد از کشیدن دندان عقل رخ دهد. برای کنترل خونریزی، یک تکه گاز مرطوب و تمیز روی سوکت یا حفره فاقد دندان بگذارید و کمی فشار دهید. برای 45 دقیقه فشار دستتان ثابت باشد. یک کیسه چای مرطوب جایگزین موثری است. اسید تنییک موجود در چای باعث بهتر لخته شدن خون می شود. اگر میزان خونرزی کمی ادامه پیدا کد این روند را تکرار کنید. اگر خونریزی شدید ادامه پیدا کرد با دندانپزشک یا جراح دهان و دندان خود تماس بگیریو تا 24 ساعت بعد از کشیدن دندان عقل از شستشو یا اسپری آب، کارهایی که به مکیدن نیاز دارد ( مثل خوردن نوشیدنی از طریق نی)، استفاده از مایعات داغ ( مثل قهوه یا سوپ) اجتناب کنید. این فعالیت ها باعث از بین رفتن لخته های خون می شود و منجر به یک حفره خشک (درای ساکت) می شود.
 • تورم صورت در منطقه ای که دندان کشیده شده است. برای به حداقل رساندن میزان تورم، از یخ استفاده کنید و به مدت 10 دقیقه روی محل متورم قرار دهید و برای 20 دقیقه یخ را بردارید. در صورت لزوم تا 24 ساعت این کار را تکرار کنید.
 • داروهای مسکن مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (موترین یا ادویل) می توانند برای دردهای جزئی استفاده شوند. دندانپزشک یا جراح دهان و دندان شما ممکن است در صورت لزوم داروهای قوی تری را تجویز کند.
 • آنتی بیوتیک هایی که ممکن است قبل از کشیدن دندان تجویز شده باشند ( برای درمان عفونت های فعال اطراف دندان) ممکن است تا زمانی که فونت به طور کامل از بین نرفته باشد ادامه پیدا کند.
 • تازمانی که بی حسی از بین نرفته است، باید از غذاهای آبکی استفاده شود. به مدت چند روز از غذاهای نرم استفاده کنید همچنین اگر از داروهای مسکن استفاده می کنید از مصرف الکل جلوگیری کنید.
 • به مسواک زدن دندان هایتان ادامه دهید، اما اگر 24 ساعت از کشیدن دندانتان نگذشته است از این کار اجتناب کنید. در روز دوم می توانید مسواک زدن خود را از سر بگیرید. از دهانشویه های تجاری استفاده نکنید چونکه می تواند محل دندان کشیده شما را تحریک کند.

بعد از 24 ساعت

 • تورم صورت در ناحیه دندان کشیده باید پس از 24 ساعت اول که از یخ استفاده می شد برطرف شده باشد. به مدت 20 دقیقه یک حوله گرم را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید و 20 دقیقه استفاده نکنید در صورت لزوم این فرآیند را تکرار کنید.
 • پس از غذا و قبل از خواب دهان خود را با آب نمک بشویید ( یک دوم قاشق چای خوری نمک در یک فنجاب آب گرم). از دهانشویه های تجاری استفاده نکنید.
 • اگر از بخیه جذبی استفاده نشده است باید بعد از یک هفته آنها را بکشید. بهتر است نوع بخیه را از دندانپزشک یا جراح دهان و دندان خود سوال کنید.
 • اگر علائم حفره خشک (درای ساکت) را دارید ( که در ادامه توضیح داده شده است) این وضعیت نیز باید توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشت دهان و دندان درمان شود.
 • بهبودی کامل تا چند هفته یا چند ماه بعد از کشیدن دندان رخ نخواهد داد ولی با این وجود معمولا پس از هفته اول یا دوم شما می توانید به اندازه کافی از دهانتان استفاده کنید. اگر مورد خاص دیگری وجود داشته باشد دندانپزشک شما توضیح خواهد داد.

عوارض احتمالی کشیدن دندان عقل چیست؟

بعد از کشیدن دندان عقل دو مسئله مهم وجود خواهد داشت:

 • حفره خشک (درای ساکت). حفره خشک یکی از عوارض رایجی است که بعد از کشیدن دندان رخ می دهد. وقتی که دندان کشیده می شود مقداری خون در محل لخته می شود اگر این لخته خون ترک بخورد باعث می شود که لخته خون از محل خود کنده شود. بدون لخته خون روند بهبودی به تاخیر می افتد. هنگامی که این اتفاق می افتد. حفره خشک (درای ساکت) سه یا چهار روز پس از کشیدن دندان رخ می دهد و با درد همراه است و دهان را بد بو می کند. دندانپزشک یا جراح دهان و دندان شما با قرار دادن دارو در حفره، خشک سوکت (درای ساکت) را درمان می کند.
 • پارستزی. پارستزی عارضه ای است که به ندرت در کشیدن دندان عقل رخ می دهد. دندان های عقل روی استخوان قرار دارند و غالبا به اعصاب نزدیک هستند. گاهی اوقات کشیدن دندان عقل می تواند به این اعصاب آسیب بزند و منجر به یک بی حسی ( که پارستزی نامیده می شود) در ناحیه زبان، لب و چانه شود که ممکن است چند روز، چند هفته، چند ماه طول بکشد و یا حتی دائمی باشد.

این مطالب را نیز ببینید!

کشیدن دندان و عوامل آن

کشیدن دندان به  خارج کردن ریشه ی دندان و یا دندان کشیدن دندان گفته می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *