نایت گارد
نایت گارد

نایت گارد

نایت گارد

نایت گارد به دلایل گوناگونی توصیه می شود. یکی از متداول‌ترین دلایل توصیه به استفاده از نایت گارد دندان قروچه شبانه است. 1 نفر از هر 12 نفر دچار دندان قروچه است. دندان قروچه منجر به آسیب ‌دیدگی دندان، درد صورت، سردرد صبح هنگام و بی‌خوابی می‌شود.

در صورتی که نمی‌توانید عامل ایجاد کنندة دندان قروچه را بر طرف نمایید، باید از دندان‌ها در مقابل آن محافظت نمایید. نایت گارد علاوه بر جلوگیری از آسیب ‌دیدگی دندان، مانع ایجاد درد فک، قفل شدن فک و صدا کردن مفصل فک می‌شود.

فواید نایت گارد

1- پیشگیری از آسیب دیدن دندان

عادت به هم فشردن دندان‌ها و دندان قروچه در حین خواب و در طول شب اتفاق می‌افتد بنابراین متوجه آن نمی‌شوید و اجازه می‌دهید این وضعیت ادامه پیدا کند. فشار زیادی که در اثر این عادت به دندان‌ها وارد می‌شود باعث ترک ‌خوردگی و لب پر شدگی ، آسیب دیدن پرشدگی و حساسیت دندان به علت ساییدگی و از بین رفتن مینا و کوتاه شدن دندان می‌شود. این وضعیت به نوبه خود منجر به درمان‌های تهاجمی تر و ترمیم‌های بزرگ تر می‌شود. در صورتی که در هنگام خواب محافظ در دهان بگذارید ، دندان‌های بالا و پایین تماسی با یکدیگر نداشته و در نتیجه فشاری که به آنها وارد می‌شود کاهش پیدا می‌کند.

2- بر طرف ‌شدن درد فک و سردردهای صبحگاهی

از آنجایی‌ که دندان قروچه باعث بروز اختلالات مفصل فکی گیجگاهی می‌شود، درد فک را به دنبال خواهد داشت. همچنین در اثر فشارهای مزمن به فک و دندانها، دندان درد، سردرد و حساسیت دندان اتفاق می‌افتد. علائم اختلال مفصل گیجگاهی فکی عبارتند از درد یا حساسیت فک، خستگی عضله ضورت، درد گردن، درد گوش و اسپاسم. استفاده از نایت گارد به مدیریت این علائم کمک کرده و درد را برطرف می‌نماید. نایت گارد اختصاصی که برای بیمار طراحی و ساخته شده است، کاملاً با راستای دندان‌ها و بایت او هماهنگی داشته و کمک بهتری به کنترل علائم مفصل فکی گیجگاهی می‌نماید.

3- کاهش تنش

با استفاده از محافظ دهان که وسیله ‌ای سبک و راحت است، دیگر نگران سلامت دهان و دندان خود نیستید. محافظ دهان به کاهش استرس وارد شده بر عضلات و مفاصل فک کمک کرده و در نتیجه استهلاک آن را به حداقل می‌رساند و به شما امکان میدهد به راحتی عملکردهایی مانند صحبت کردن، غذا خوردن و خندیدن را بدون درد یا ناراحتی انجام دهید. هنگامی که محافظ دهان استفاده می‌کنید، دیگر عضلات فک در هنگام خواب تحت فشار و انقباض قرار ندارند.

4- بهبود الگوی خواب

استفاده از نایت گارد به مدیریت علائم دندان قروچه و مشکلات فک و به حداقل رساندن درد و ناراحتی مربوط به آن کمک می‌کند بنابراین خواب راحت‌تری در طول شب خواهید داشت. محافظ دهان وسیله ای سبک و راحت است که سطح دندان‌ها را می‌پوشاند و به نحوی طراحی شده است که فک را در موقعیت مناسب نگه می‌دارد بنابراین عضلات فک بدون تنش در حالت آزاد قرار میگیرند. هنگامی که عضلات شل می‌شود خواب راحت‌تری خواهید داشت.

5- جلوگیری از خرخر کردن

به هم فشردن دندان‌ها و دندان قروچه و مشکلات فک باعث بروز مشکلات تنفسی و خرخر کردن در هنگام خواب می‌شود. محافظ دهانی که اختصاصی برای متقاضی ساخته شده است، به نحوی طراحی شده که فک‌ها را اندکی جدا از هم نگه دارد تا جریان هوا برقرار بود و مسیر هوایی فرد بسته نشود. یکی از متداول‌ترین مشکلاتی که باعث کاهش کیفیت خواب می‌شود وقفه تنفسی در حین خواب است. با محافظ دهان اختصاصی این مشکل برطرف شده و خواب پیوسته و عمیقی را تجربه خواهید کرد.

ساخت نایت گارد

برای ساختن محافظ دهان اختصاصی باید دو مرتبه به دندانپزشک مراجعه نمایید. در جلسه اول دهان شما معاینه شده و اندازه‌ گیری‌های لازم انجام می‌شود و قالبی از دهان تهیه می‌شود. بر اساس قالب تهیه شده، در لابراتوار دندانپزشکی محافظ دهان ساخته می‌شود. در جلسه دوم محافظ دهان ساخته شده در دهان شما تست شده و در صورتی که همه چیز خوب باشد، محافظ به شما تحویل داده می‌شود.

این مطالب را نیز ببینید!

کشیدن دندان و عوامل آن

کشیدن دندان به  خارج کردن ریشه ی دندان و یا دندان کشیدن دندان گفته می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *