صفحه اصلی / ارتودنسی / براکت شفاف
براکت شفاف
براکت شفاف

براکت شفاف

براکت شفاف

 براکت شفاف چه فوایدی دارد؟

محققان معتقدند به علت تغییرات خلاقانه و ابداعانه در زمینه مراقبت‌های ارتودنسی مانند براکت شفاف ، افراد در بزرگسالی با درمان ارتودنسی راحت‌تر هستند. به گفته “انجمن ارتودنتیست های آمریکا”، اگر چه ایده‌ آل‌ترین زمان برای انجام درمان ارتودنسی در سن کودکی و در حال رشد است اما در هر سنی می‌توان درمان ارتودنسی انجام داد.

تاریخچه براکتهای شفاف یا نامرئی

در سال 1970 تا 1990 براکت‌های شفاف تحت بررسی و مطالعه محققان قرار داشت. اولین مفهوم براکت شفاف کارامد، با تکنولوژی سه‌ بعدی کامپیوتر در سال 1997 وارد بازار شد. بیماران ارتودنسی مجموعه ‌ای از الاینر های پلاستیکی شفاف مشابه نگهدارنده ارتودنسی استفاده می‌کردند . افراد باید در فواصل منظم طبق دستور ارتودنتیست الاینر ها را تعویض می‌کردند تا به تدریج دندان‌ها به موقعیت مورد نظر جابه‌جا شوند. در دهه اخیر این محصول به صورت گسترده‌ مورد استفاده قرار گرفته و دندانپزشکان و ارتودنتیستها، تکنیک‌های استفاده از آن را آموخته ‌اند.

فواید براکت شفاف

فواید براکت شفاف را از شمار روز افزون بیماران ارتودنسی بزرگسال که به سمت مراقبت‌های ارتودنسی روی آورده ‌اند، می‌توان فهمید. اکنون افراد بزرگسال نیز می‌توانند زیبایی و عملکرد دندان‌ها را بهبود بخشند بدون اینکه دهانشان ظاهر سیم‌ کشی و فلزی داشته باشد. این الاینرهای جدید را می‌توان هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از دهان در آورد. از آنجایی که این الاینرها ثابت نیستند خود بیمار می‌تواند الاینر را درآورده و دوباره در دهان بگذارد.

این ویژگی با مزیت مهم دارد: اول اینکه بیمار اعتماد به‌ نفس بیشتری داشته و هنگام صحبت کردن و لبخند زدن نگران ظاهر خود نیست و در سخنرانی یا موقعیتهای مهم اجتماعی میتواند آن را از دهان در بیاورد. دوم این که خیلی بهتر، راحت‌تر و مؤثرتر می‌توان بهداشت دهان را در دوران درمان ارتودنسی رعایت نمود.

صاف و همراستا کردن دندان‌ها جدا از ایجاد زیبایی، برای سلامت و عملکرد دهان نیز بسیار مهم است. ذرات غذا، باکتری‌ها و پلاک در بین دندان‌های کج و بهم ریخته به راحتی پنهان می‌شوند. در نتیجه باکتری‌ها به راحتی تکثیر یافته و در اثر تغذیه از قند موجود در غذاها، اسید تولید می‌کند. اسید باعث پوسیدگی دندان می‌شود. همچنین وجود باکتری‌ها باعث التهاب و عفونت لثه می‌شود. در صورتی که دندانها صاف و همراستا با یکدیگر قرار داشته باشد، محلی برای تجمع پلاک و غذا وجود نداشته و مسواک به راحتی به تمامی سطوح دندان دسترسی خواهد داشت. بنابراین در صورتی که به روش درست مسواک بزنید و نخ دندان کشید جلوی تجمع پلاک و باکتری‌ها گرفته می‌شود.

توجه داشته باشید که سلامت دهان و دندان ارتباط مستقیم با سلامت بدن دارد.

یکی دیگر از فواید براکت شفاف، کاهش تأثیر ساییدگی دندان‌ها است. دندانها مانند چرخ‌ دنده داخل یک دستگاه، عمل می‌کنند. اگر دنده ‌های چرخ ‌دنده به درستی بر هم منطبق نباشد، خیلی زود شکسته یا ساییده شده و از بین می‌روند. در مورد دندان‌ها نیز همین اتفاق رخ می‌دهد و دندان‌ها دچار لب پر شدگی، ترک‌ خوردگی، شکستگی یا ساییدگی می‌شوند.

هنگامی که الاینر در دهان دارید، سطح دندان‌ها به یکدیگر ساییده نمی‌شود. همچنین پس از اینکه الاینر دندان‌ها را همراستا کرد، مشکل بایت برطرف شده و سطح تماس دندان‌ها با یکدیگر نرمال می‌شود. به این ترتیب جلوی صرف هزینه زیادی بابت ترمیم دندان‌ها نیز گرفته می‌شود.

از طرفی هنگامی که دندان‌ها صاف و هم‌راستا هستند، فشار کمتری به محل خاصی از فک یا مفصل فک وارد می‌شود. در شرایطی که دندان‌ها کج شده و چرخیده است، به سطحی از دندان و استخوان فک ممکن است فشار بیشتری وارد شده و به تدریج مفصل فکی گیجگاهی را دچار اشکال نمایند.

اهمیت براکت شفاف در درمان ارتودنسی

هدف نهایی از تمام مراقبت‌های درمانی، حفظ دندان بندی طبیعی بیمار برای تمام طول عمر است. فواید براکت شفاف چیزی فراتر از صرفاً ایجاد زیبایی لبخند است. براکت شفاف فرصتی برای افراد بزرگسال فراهم می‌کند تا بتوانند با درمان ارتودنسی دندان‌های خود را به موقعیت و وضعیت سالم هدایت نمایند. بیشتر افراد علت نازیبایی سیستم براکت معمولی (فلزی) حاضر به تحمل درمان ارتودنسی نیستند.

با این حال باید توجه داشته باشید براکت شفاف یا نامرئی برای همه افراد مناسب نیست. برای این که بدانید آیا براکت شفاف برای شما مناسب است یا خیر، باید به ارتودنتیست مراجعه کنید.

 

 

این مطالب را نیز ببینید!

عوارض طولانی شدن درمان براکت ارتودنسی چیست؟

دنیای مد ما را احاطه کرده است و حتی در جنبه ‌هایی از زندگی که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *