روت کانال

 

دندان یکی از اعضای مهم بدن است که اهمیت بسیاری دارد و شاید بتوان گفت دندان را می توان مانند طلای سفیدی دانست که تا زمانی که مشکلی پیدا نکند نمی توان به اهمیت آن پی برد. یکی از مشکلاتی که دندان می توان با آن روبرو شود که می توان به هر دلیلی از جمله رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و یا بیماری های خاص باشد، آسیب رسیدن به ریشه ی دندان و یا از بین  رفتن آن است.

برای این که بتوان مانع از ، از بین رفتن دندان شد باید از روش درمانی به نام روت کانال استفاده شود. روت کانال یا همان درمان ریشه ی دندان، در واقع روشی است که با استفاده از آن و بدون کشیدن دندان از درد و عفونت دندان جلوگیری می شود.

اما چه طور می شود تشخیص داد که دندان نیاز به روت کانال یا همان درمان ریشه دارد؟

یکی از راحت ترین روش ها برای تشخیص این که دندان نیاز به روت کانال دارد درد است، اما توجه داشته باشید هر دردی که در ناحیه ی دهان و دندان حس می شود بدین معنا نیست که دندانی نیاز به روت کانال دارد بلکه این درد بسته به نوع آن و میزانی که دارد و از همه مهم تر این که از کدام قسمت دهان است، می تواند نشانه ی بیمارهای متفاوت دهان و دندان باشد.

 

اما چرا باید از روت کانال استفاده کرد ؟

داخل دندان دائمی انسان و زیر مینای دندان یک لایه ی سخت به نام عاج و یک بافت نرم وجود دارد که پالپ نام دارد. پالپ دندان دارای عروق خونی، بافت همبند و اعصاب است و طول آن از تاج دندان تا نوک ریشه ی دندان است و کمک می کند که ریشه ی دندان از طریق آن تغذیه شود.

روت کانال مثل پر کردن معمولی دندان است .زمانی که دندان دچار پوسیدگی عمیق و یا در بافت نرم داخل کانال ریشه التهاب و یا عفونتی ایجاد شود دندان نیاز به روت کانال یا درمان ریشه خواهد داشت.

دلایل مختلفی برای التهاب و عفونت بافت نرم داخل کانال ریشه یا پالپ وجود دارد که اگر درمان نشود می تواند باعث دندان درد و یا حتی آبسه شود.

 

اگر در درمان دندان با استفاده از روش روت کانال سهل انگاری شود چه اتفاق می افتد؟

  • از بین رفتن دندان: اگر با سهل انگاری در استفاده از روش روت کانال، بیمار دیگر توانایی این را نداشته باشد که از نیروی گاز گرفتن عادی استفاده کند و یا ماده ی غذایی را بجود، دندان باید کشیده شود. اما با استفاده از روش هایی همچون دندان مصنوعی، پل و پروتز می توان برای دندان جایگزینی گذاشت اما در برخی موارد ممکن است بیمار نتواند از چنین روش هایی استفاده کند و از مهم تر این که این روش ها به مراتب هزینه ی بیشتری نسبت به روت کانال به بیمار تحمیل خواهند کرد.
  • پخش شدن عفونت: بعد از این که دندان دچار عفونت شد دیگر نمی تواند از پخش شدن عفونت جلوگیری کند و ممکن است عفونت به پالپ دندان برسد و عفونت و التهاب بیشتری ایجاد کند و بر اثر این عفونت ممکن است حتی بیمار به تاول چرکی یا همان آبسه مبتلا شود.
  • از بین رفتن موضعی دندان: یکی دیگر از پیامدهای پخش شدن عفونت در انتهای اطراف کانال ریشه از بین رفتن یا تحلیل رفتن استخوان فک است.

 

چه کاری در هنگام استفاده از روش روت کانال برای دندان استفاده می شود؟

در روش روت کانال عفونت از ریشه ی دندان خارج می شود و ریشه ی دندان تمیز می شود و سپس با استفاده از موادی که مانع از عفونی شدن مجدد دندان می شود پر می شود. در این روش که ممکن است چندین جلسه طول بکشد پالپ عفونی خارج می شود و با استفاده از ابزار مخصوصی به نام فایل ریشه ها تمیز می شود و پس از این که اعصاب و عروق خونی به طور کامل تمیز شدند کانال های دندان و تاج دندان پر می شوند.

 

مزایای روت کانال

  • دندان جویدن کارآمدتری خواهد داشت
  • از دندان طبیعی انسان محافظت می شود
  • دندان ظاهر طبیعی خود را حفظ خواهد کرد
  • به خاطر فشار و سایش بیش از حد از آسیب به دندان های دیگری جلوگیری خواهد شد
  • احساس نیروی گاز گرفتن عادی

 

 

 

این مطالب را نیز ببینید!

پست و کور

پست و کور

پست و کور پست و کور که به آن کلاهک و میله نیز گفته می‌شود، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *